Mariposa, 2009 yılında, kadın girişimciler tarafından kurulmuş; İzmir kökenli ve organik tekstil üzerine çalışan bir firmadır.

Markanın amacı, Ege bölgesinin el işçiliğini ve zarafetini Türkiye’ye ve Dünya’ ya tanıtmaktır. İspanyolca’ da “kelebek” anlamına gelen Mariposa, hem bir ihtiyaç hem de bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkmıştır.Mariposa’nın yaratıcısı Ece Sarıoğlu’nun kendi bebeğine aradığı standartlarda ürün bulamaması ve Ege Bölgesi’nin zarif nakışlarını, örgülerini; özenle işleyen İzmir’li kadınlara istihdam sağlayabilmek adına, bu markayı kurmuştur.

Mariposa, organik bebek tekstiline yeni bir soluk getirmekle birlikte sosyal sorumluluk projesini de hayata geçirmiştir. Mariposa ekibinin tamamı kadınlardan oluşmakta olup; İzmirli kadınlar, Mariposa ile hem yeteneklerini ortaya koymakta hem de ev ekonomilerine katkıda bulunmaktadırlar. Uyku grubu ile yola çıkan Mariposa, zaman içinde müşterilerinden gelen talepler ve firma sahibi Ece Sarıoğlu’nun tasarımları ile ürün gamını genişletmiş; uyku grubu, triko grubu, havlu grubu, oyuncak ve mobilya gibi birçok ürünü Mariposa özeniyle üretmeye başlamıştır. Geniş triko gamı, yüzü aşkın kadından oluşan örgü grubunun maharetli ellerinden çıkmaktadır. Ayrıca uyku grubundaki özenli nakışlar için başka bir grup İzmirli kadın çalışmaktadır.

Havlu grubu Denizli’ de; uyku grubu ve mobilya imalatı İzmir’ de yapılmaktadır. Oyuncak grubu ise yine el yapımıdır. Mobilya konusunda da, Mariposa diğer ürün gruplarında gösterdiği hassasiyeti göstermekte ve su bazlı boya kullanmaktadır. Bu konuda öncü ve tek firma olan Mariposa; boyanın sadece kurşunsuz olmasının yeterli olmadığını çünkü kurşunsuz boyanın da hali hazırda solvent bazlı olduğunu ve kimyasal içerikli olduğunu bu sebeple mobilyada su bazlı boyanın esas olması gerektiğinin üzerinde durmaktadır.

Mariposa’ yı önemli kılan en büyük özelliği ise organik sertifikasyonu tam kumaş ve iplik kullanması, bünyesinde bulundurduğu kendi ürünleri veya başka markalar olsun, doğal malzemeden veya organik sertifikasyonlu ürünlerden tercih edilmesidir. Mariposa, organik tekstil ile tasarımı; modern çizgiler ile geleneksel nakışları bir araya getirerek müşterilere benzersiz bir koleksiyon sunmaktadır. Buna ek olarak kişiye özel tasarım ve üretim ile de bebek sektörüne de yepyeni bir soluk getirmektedir. İstenilen nakış, desen; koleksiyondaki istenilen gruba uygulanarak müşterinin isteğine göre şekillendirilebilmekte ve boyutlandırılabilmektedir.

2011 yılında İzmir; Karşıyaka, Bostanlı’ da ilk mağazasını açan Mariposa, şuanda İstanbul’ da 2 ve İzmir’ de 2 olmak üzere, toplamda 4 mağaza ve Türkiye’ nin çeşitli şehirlerinde birçok mağazadaki cornerları ile müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.