Hakkımızda

‘Kaderini ancak sen keşfedebilirsin, senin için hazırlanmış yolu ancak sen bilebilirsin. Orası kalbinin seni davet ettiği yoldur’

Nasıl ki tırtıl kelebeği bilmez, halbuki kaderidir onun kelebek olmak. Ancak cesur olursa, cesaret ederse bir kozanın içinde sıkışmış kalmışlıktan, kabuğunu kırarak gökyüzüne, özgürlüğe kanat çırpar. İşte Mariposa olarak bizim de hikayemiz böyle başlıyor. Mariposa, 2009 yılında, özgürce kanat çırpmak isteyen, İzmir’li kadın girişimci Ece Sarıoğlu tarafından organik tekstil üzerine ilk kanat çırpınışını gerçekleştirdi.   

Ece Sarıoğlu, kendi bebeğine aradığı standartlarda ürün bulamamasından yola çıkarak Ege Bölgesi’nin zarif nakışlarını, örgülerini özenle işleyen İzmir’li kadınlara istihdam sağlayabilmek adına bu girişimi başlatmıştır. Adını da İspanyolca’da ‘Kelebek’ anlamına gelen Mariposa koymuştur. Kelebek; ruhun, ölümsüzlüğün, yeniden doğuşun ve dirilişin, dönüşüm, dönüşüm yeteneğinin sembolüdür. Kelebek, Uzakdoğu’da da gençliği ve dinamizmi simgeler. Eski Yunan’da ise ruhun beden üzerindeki etkisini ve bu etkinin yarattığı büyük değişimleri simgeler. Kadim bilgelikte Kelebek, direkt ruhun sembolüdür, ruhun özgürlüğünü, hafifliğini ve zarafetini simgeler. Biz de Ege Bölgemizin el işçiliğini ve zarafetini Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak üzere  kadınlarla birlikte yola çıktık. 

Mariposa’yı hayata karşı umutlu, sorumlu aynı zamanda pozitif yaklaşarak iyi işler başarmak için; işimizi organik bebek tekstili üzerine yeni bir soluk getirmek ve birlikte birçok kadınla üreterek hayata geçirdik. Ekibimizin tamamı kadınlardan oluşmakta. Bu şekilde İzmir’li kadınlar, Mariposa ile hem yeteneklerini ortaya koyuyor hem de ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. 

İlk olarak uyku grubu ile yola çıkan Mariposa markamız, zaman içinde müşterilerimizden gelen talepler ile ürün gamını genişletti. El yapımı triko grubu, havlu, oyuncak ve mobilya gibi birçok ürün Mariposa özen ve kalitesi ile üretilmeye başlandı. Ürettiğimiz triko ürünler, ikiyüzü aşkın kadından oluşan örgü grubunun maharetli ellerinden sevgi ile çıkıyor. Uyku grubundaki özenli nakışlar ise bir başka İzmir’li kadın ekibimiz tarafından nakşediliyor.

İlk önceliğimiz tüm ürünlerimizin kaliteli ve sağlıklı olarak üretilmesi. Bunun için organik ve sürdürülebilir hammadde kullanarak Green Economy yaklaşımını destekliyoruz; doğa dostu ürünler üretiyoruz. Mobilyalarımızda su bazlı boya kullanıyoruz. Bu konuda öncü olan ve mobilya renkleriyle trendleri belirleyen markamız; boyanın sadece kurşunsuz olmasının yeterli olmadığı, çocuk mobilyasında su bazlı boyanın esas olması gerektiği üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Oyuncak grubumuzu ise tamamıyla el yapımı ürünlerden oluşturuyoruz. 

Mariposa olarak, organik tekstil ile tasarımı; modern çizgiler ile geleneksel nakışları bir araya getirerek müşterilerimize aynı bir kelebek gibi dönüşümü yansıtan bir  koleksiyon sunmaktayız. Kültürümüzü ve kadın emeğini bir araya getirdiğimiz bu iş modelinde; kadınlarımız ve ürünlerimiz kendi değişim ve dönüşümlerini gerçekleştirmekte. Organik kumaş ve iplikler kullanarak kişiye özel tasarım ve üretim ile  bebek sektörüne de yepyeni bir anlayışla ilerlemekteyiz. İstenilen nakışı, deseni; koleksiyonumuzdaki istenilen gruba uygulayarak müşterimizin isteğine göre şekillendirilebilmekte ve boyutlandırabilmekteyiz.

2011 yılında İzmir; Karşıyaka, Bostanlı’da ilk mağazamızı açtık.  Şu anda İstanbul, Ankara, Gaziantep, Trabzon olmak üzere, toplam 4 mağazamız ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde birçok corner bayimiz ile müşterilerimize hizmet vermeye, yaptığımız ürünlerle kadınlarımıza da ilham vererek kelebek etkisi yaratmaya devam etmekteyiz.

Kelebek, aşkın ve inancın sembolüdür. Biz de bu kadim topraklardan global bir marka çıkarmaya inandık. Çok yakında başlatacağımız Avrupa ve Orta Doğu operasyonlarımız ile yurtdışında da Mariposaseverler ile buluşmaya hazırlanıyoruz.